Tirdzniecības sarunu pārtraukšana un jauni tarifi
Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps paziņojis par nodomu noteikt papildu 50% tarifu Ķīnas precēm, ja Pekina neatcels savus atbildes tarifus pret ASV. Turklāt Tramps oficiāli izbeidzis notiekošās tirdzniecības sarunas ar Ķīnu, kas iezīmē būtisku saasinājumu jau tā saspīlētajās divpusējās attiecībās.
Šāds solis ne vien liecina par protekcionisma nostiprināšanos ASV ekonomikā, bet arī atklāti konfrontē Ķīnas valdību, kas šo rīcību uzskata par nopietnu eskalāciju.
Globālo tirgu reakcija
Pēc šī paziņojuma pasaules finanšu tirgi piedzīvoja būtisku satricinājumu. ASV galvenais akciju indekss S&P 500 nokritās vairāk nekā par 1%, turpinot lejupslīdi, kas sākās jau iepriekšējā nedēļā. Līdzīgu tendenci uzrādīja arī Āzijas tirgi – Japānas Nikkei indekss piedzīvoja būtisku kritumu, savukārt Honkongas un Korejas biržas zaudēja vairākus procentpunktus vienas dienas laikā.
Bažas par globālo recesiju
Ekonomisti brīdina par reālu globālās recesijas risku. Daži analītiķi, tostarp no JPMorgan, lēš, ka pastāv 60% iespēja, ka šāda politikas virzība novedīs pie pasaules mēroga ekonomikas lejupslīdes. Jaunie tarifi, kurus dēvē arī par lielāko nodokļu slogu kopš 1968. gada, var būtiski traucēt globālās piegādes ķēdes un samazināt investoru uzticību.
Ķīnas reakcija
Ķīnas valdība ir stingri nosodījusi ASV rīcību, aicinot nekavējoties atcelt jaunos tarifus. Pekina brīdinājusi, ka ir gatava ieviest atbildes pasākumus, lai aizsargātu savas ekonomiskās intereses un nodrošinātu iekšējo stabilitāti. Arvien vairāk parādās signāli, ka abas puses gatavojas ilgstošam tirdzniecības konfliktam bez redzama risinājuma tuvākajā laikā.
Notiekošais starp ASV un Ķīnu nav tikai ekonomisks strīds – tas ietekmē visas pasaules ekonomikas struktūru. Pieaugošā nesaskaņu eskalācija var ne tikai sašaurināt starptautisko tirdzniecību, bet arī radīt domino efektu finanšu un izejvielu tirgos.
Vai globālā ekonomika ir gatava vēl vienam satricinājumam? Laiks rādīs, bet pirmās pazīmes liecina par augošu nestabilitāti un nepieciešamību pēc atbildīgas diplomātijas.