2025.gada 27. martā Parīzē tikās Francijas prezidents Emanuels Makrons un Apvienotās Karalistes premjerministrs Sers Kīrs Stārmers, lai ar 31 valsts pārstāvjiem apspriestu jaunu Eiropas vadītu drošības iniciatīvu pēc kara Ukrainā. Tā vietā, lai nosūtītu sauszemes spēkus, līderi vienojušies par atbalstošas “reassurance force” jeb garantējošās spēka vienības izveidi gaisa un jūras dimensijā.
Stratēģijas maiņa
Sākotnēji izskanēja idejas par Eiropas mieru uzturošu sauszemes karaspēku nosūtīšanu uz Ukrainu, taču šīs domas mainījušās, ņemot vērā militāros un diplomātiskos riskus. Tagad plāns paredz izveidot atturošu gaisa un jūras spēku klātbūtni, kas varētu darboties kā stabilizējošs faktors, neiesaistoties tiešā konfliktā ar Krieviju.
Misijas mērķis
Šīs garantējošās spēka vienības mērķis ir nodrošināt drošību un stabilitāti pēc iespējamā pamiera noslēgšanas. Prezidents Makrons uzsvēris, ka šie spēki nenodarbosies ar militāru konfrontāciju, bet gan kalpos kā aizsardzības vairogs Ukrainas atjaunošanai un drošībai.
Eiropas vienotības izaicinājumi
Lai gan Francija un Apvienotā Karaliste vada iniciatīvu, ne visas Eiropas valstis to atbalsta. Grieķija, Itālija un vēl daži dalībnieki ir pauduši bažas par iespējamu militāru eskalāciju. Tas parāda, cik sarežģīta ir vienotas nostājas izstrāde jautājumos, kas saistīti ar reģionālo drošību.
Tālākie soļi
Tikšanās laikā tika apspriesti arī iespējamie papildu sankciju mehānismi pret Krieviju, kā arī ilgtermiņa atbalsts Ukrainas aizsardzībai un atjaunošanai. Līderi vienojās turpināt darbu pie plāna saskaņošanas nākamajās tikšanās reizēs.