18. aprīlis, 2025.

Nāras: eksistē ?

Nāras jau izsenis fascinē cilvēkus. Tās tiek attēlotas kā noslēpumainas jūras būtnes ar sievietes ķermeņa augšdaļu un zivs asti. Šādi tēli sastopami daudzās pasaules kultūrās, īpaši piejūras tautu folklorā. Lai gan zinātne nav atradusi pierādījumus, ka nāras pastāv, tām joprojām tic miljoniem cilvēku, pateicoties senām leģendām un aculiecinieku stāstiem.

Leģendāras sastapšanas ar nārām dažādos reģionos

Kei salas, Indonēzija (1943)
Japāņu karavīri Otrā pasaules kara laikā apgalvoja, ka atkārtoti redzējuši dīvainas radības ar zivs asti un cilvēka sejām, kas iznira no ūdens. Vietējie iedzīvotāji šīs būtnes sauca par “Orang Ikan” jeb “zivs cilvēki”.

Britu Kolumbija, Kanāda (1967)
Tūristu grupa pamanīja būtni ar zivs asti, sēžam uz klints pie Meinas salas. Pat vietējie laikraksti publicēja rakstus ar nosaukumu “Mermaid Sighting”.

Kailua-Kona, Havajas salas (1998)
Nirēju grupa ziņoja par sirreālu brīdi, kad viņiem līdzās peldējusi būtne ar cilvēka augšdaļu un zivs asti, kura, šķiet, spēlējusies ar delfīniem.

Edama, Nīderlande (1430)
Pēc plūdiem pilsētas iedzīvotāji uzgāja dīvainu būtni, kuru notvēra un vēlāk mēģināja “ieaudzināt” cilvēku sabiedrībā.

Dominikānas Republika (1493)
Kristofers Kolumbs savā dienasgrāmatā piemin, ka redzējis “trīs nāras” pie Dominikānas krastiem. Viņš gan atzīmēja, ka tās nav tik skaistas, kā aprakstīts nostāstos – vēlāk uzskatīts, ka tās bija lamantīni.

Nāras dažādu kultūru mitoloģijās

Grieķu mitoloģija
Sirēnas, kas vilināja jūrniekus ar savu balsi un dziesmām, bieži tiek jauktas ar nārām. Vēlākos laikos vizuālais tēls tika apvienots ar nāras formu.

Īru un skotu folklora
Merrovs un Ceasg – maģiskas būtnes ar spēju ceļot starp jūru un sauszemi. Teikts, ka tās iemīlas cilvēkos un dažkārt dibina ģimenes, tomēr bieži atgriežas okeānā.

Āfrikas kultūras
Mami Vata – spēcīgs ūdens gars, kuru godina daudzās Āfrikas valstīs un arī Karību salās. Viņa tiek attēlota kā skaista sieviete ar zivs asti vai čūsku simboliem.

Slāvu mitoloģija
Rusalka – ūdens gars, kas dažkārt tiek attēlots kā līdzīgs nārai, taču ar daudz tumšāku, reizēm pat bīstamu dabu. Rusalka tiek saistīta ar sieviešu dvēselēm, kas gājušas bojā traģiski.

Zinātniskais skaidrojums: vai nāras patiesībā ir lamantīni?

Daudzi eksperti uzskata, ka vēsturiskie ziņojumi par nārām, īpaši no jūrniekiem, ir radušies noguruma, halucināciju vai redzes kļūdu dēļ. Ilgi ceļojumi pa jūru, ilgas pēc sievietēm un nezināmi dzīvnieki, piemēram, lamantīni vai dugongi, varēja radīt ilūziju par “puscilvēkiem”.

Turklāt izskaloti, sadalījušies jūras dzīvnieku līķi reizēm izskatās ļoti dīvaini un var tikt kļūdaini uzskatīti par mītiskām būtnēm.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *